Gliwice

W Ostropie (na trasie Gliwice – Kędzierzyn-Koźle) przy ul. Piekarskiej drewniany kościół św. Jerzego z l. 1667-68 (pierwotny z 1447 – zachowane murowane prezbiterium) z dzwonnicą wznoszącą się ukośnie do góry (o konstrukcji słupowo-mieczowej), zakończoną ostrosłupowym hełmem. Ściany kościoła i dzwonnicy pokryte gontem. Na dachu świątyni ośmioboczna sygnaturka z XIX w. We wnętrzu barokowe malowidła ze scenami Męki Pańskiej (1667-68). Malowidła odsłonięto w 1976. Przy ul. Geodetów neobarokowy kościół paraf. Świętego Ducha z l. 1925-27 z wyposażeniem przeniesionym częściowo ze starego kościoła parafialnego i zabytkowa kuźnia z pocz. XIX w. U zbiegu ul. Daszyńskiego i Architektów zabytkowa kaplica z rzeźbą św. Jana Nepomucena z przeł. XVIII i XIX w.

W Bojkowie przy ul. Pionowej neogotycki kościół paraf, zbudowany w l. 1900-07 na zrębach XV-wiecznej świątyni oraz późnobarokowa plebania z 1740. Przy ul. Rolników kaplica z XVIII/XIX w. i drewniany dom mieszkalny z oborą z 1800.

W Łabędach-Niepaszczycach przy ul. Starowiejskiej kościół paraf. Wniebowzięcia Matki Boskiej, wzmiankowany w 1317, przebudowany w XVIII w., o wystroju barokowym. Obok kościoła w obrębie murów z 2. poł. XIX w. dwie kaplice barokowe z XVIII w., nagrobki Zofii i Jana Welczków (Wilczków); klasycystyczny grobowiec z ok. 1830 rodziny Welczków. Przy ul. Staromiejskiej barokowa plebania z 1729, a przy ul. Zamkowej kaplica z ok. 1800.

W Brzezince (ul. Wałbrzyska) kościół paraf. św. Jadwigi z 1551, przebudowany w XIX w. (Szlak Powstańców Śląskich).

Miasto ma dwa parki (Kultury i Wypoczynku im. F. Chopina i im. Bolesława Chrobrego), kompleks leśny (las łabędzki) oraz ośrodki wodne nad jez. Dzierżno i w Czechowicach. W Parku im. F. Chopina najstarsza (od 1880) i największa na Śląsku palmiarnia (nowa palmiarnia po przebudowie zostanie udostępniona zwiedzającym w 1997).

W Gliwicach urodzili się m.in. wojewoda katowicki Jerzy Ziętek (1901-1985) (w Szobiszowicach), niemiecki pisarz Horst Bienek (1930-1990), autor autobiograficznego cyklu powieściowego o latach 1934-45 na Śląsku, Julian Komhauser (urodzony w 1946, poeta, prozaik, krytyk i tłumacz), autor m.in. tomu prozy autobiograficznej związanej z rodzinnym miastem, Gliwicami („Dom sen i gry dziecięce”).

Przez Gliwice przebiegają szlaki piesze:

niebieski – Szlak Powstańców Śląskich (od Bytomia przez Zbrosławice, Toszek, Strzelce Opolskie, Górę św. Anny, Kędzierzyn-Koźle do Zabrza i Katowic);

czerwony – Szlak Husarii Polskiej (od Będzina, przez Tarnowskie Góry do Rud, Raciborza i Krzanowic);

żółty – Szlak Okrężny wokół Gliwic (od Rud przez Sierakowice, Łączę, Rudno, Taciszów, Bycinę, Toszek, Zacharzowice, Pniów, Pyskowice, Jez. Czechowickie, Łabędy, Żemiki, Maciejów, Za-brze-Makoszowy, Borową Wieś, Paniowy, Chudów, Omotowice, Knurów, Wrzosy, Wilczą, Stodoły, Rudy); zielony – Szlak Krawędziowy GOP (od dworca PKP przez Stare Miasto, Parkiem im. Bolesława Chrobrego, przez Ligotę Zabrską, Przyszowice, Chudów, Mikołów, Tychy, Lędziny, Chełmek, Tarka).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *